DALŠÍ MĚSÍCE URANU
 
Zvětšit obrázekUran je sedmá planeta sluneční soustavy, a má 27 známých měsíců, z nichž všechny jsou pojmenovány po postavách z děl Williama Shakespeara a Alexandera Popa. William Herschel objevil první dva měsíce, Titania a Oberon v roce 1787, a zbylé dva kulaté měsíce byly objeveny v roce 1851 Williamem Lassellem (Ariel a Umbriel). V roce 1948 Gerard Kuiper objevil Mirandu. Zbývající měsíce byly objeveny po roce 1985, a to buď během průletu sondy Voyager 2 nebo pomocí pokročilých pozemských dalekohledů.

Uranovy měsíce jsou rozděleny do tří skupin: třináct vnitřních měsíců, pět vnějších měsíců, a devět nepravidelných měsíců. Vnitřní měsíce jsou malé temné objekty, které mají společné vlastnosti a pocházejí z planetárních prstenců. Všech pět hlavních měsíců je dostatečně velkých na to, aby bylo dosaženo hydrostatické rovnováhy, a čtyři z nich vykazují příznaky vnitřních procesů, jako je formování kaňonů a vulkanismus na jejich povrchu. Největší z nich, Titania, má průměr 1.578 km a je to osmý největší měsíc ve sluneční soustavě, zhruba 20-krát méně masivní než Zemský Měsíc. Uranovy nepravidelné měsíce mají elipsovité a silně nakloněné (většinou retrográdní) oběžné dráhy ve velkých vzdálenostech od planety.

Na základě charakteru oběžných drah jsou Uranovy měsíce rozdělovány do 3 skupin, nazývaných obvykle rodinami.


1. Vnitřní měsíce s pravidelnými drahami: Tyto měsíce obíhají v blízkosti planety po drahách v rovinách ležících téměř přesně v rovině rovníku planety a dráhy jsou prakticky kruhové. Jejich rotace je vázaná. Do této rodiny patří Ophelia, Bianca, Cressida, Desdemona, Juliet, Portia, Rosalind, Belinda, Puck, Perdita, Mab a Cupid. Všechny leží mezi Uranovými prstenci nebo v jejich těsné blízkosti; měsíc Mab dokonce leží uvnitř prstence Mí.

Zvětšit obrázek2. Vnější měsíce s pravidelnými drahami: Tyto měsíce obíhají ve střední vzdálenosti od planety po drahách v rovinách ležících téměř přesně v rovině rovníku planety a dráhy jsou prakticky kruhové. Jejich rotace je vázaná. Do této rodiny patří největší Uranovy měsíce Miranda, Ariel, Umbriel, Titania a Oberon.

3. Měsíce s nepravidelnými drahami
- Měsíce s nepravidelnými prográdními drahami: Tyto měsíce obíhají ve větších vzdálenostech od planety po více či méně výstředných prográdních drahách (tj. ve stejném směru, ve kterém rotuje Uran kolem své osy). Jedná se pravděpodobně o zachycená transneptunická tělesa. Do této rodiny patří zatím jediný člen, Margaret.
- Měsíce s nepravidelnými retrográdními drahami: Tyto měsíce obíhají ve větších vzdálenostech od planety po více či méně výstředných retrográdních drahách (tj. v opačném směru, než ve kterém rotuje Uran kolem své osy). Jedná se pravděpodobně o zachycená transneptunická tělesa. Do této rodiny patří Caliban, Stephano, Trinculo, Sycorax, Prospero, Setebos, Francisco a Ferdinand.

 

Zdroj: Wikipedia